Erőszakmentes kommunikáció workshop
Vezeti: Pogány Anikó (Szim Salom)
Közreműködik: Varga Gyöngyi evangélikus lelkész és Radvánszki Péter rabbi
Újabb mérföldkövéhez érkezett a Vallásszabadság témában elnyert pályázat keretében megvalósuló projektünk. Ennek keretén belül 2024. november 17. vasárnap délután 13:00 és 18:00 óra között különleges erőszakmentes kommunikáció workshopot tartunk a Páva utcai zsinagóga Sztehlo Gábor termében. A workshopra szeretettel látunk lelkészeket, teológusokat, hitoktatókat, szakirányú hallgatókat, gyülekezeti munkatársakat és tagokat is bármilyen felekezetből.
“Kevesebb indulattal jobban boldogul az igazság” – mondta Melanchton. Ez igaz is. De mihez kezdjek az indulataimmal, érzelmeimmel, akár a fájdalmammal, haragommal, frusztrációval? Ember vagyok, érzésekkel és szükségletekkel. Hogyan fejezzem ki ezeket? Hogyan halljam meg a másik ember érzéseit és szükségleteit, akkor is, ha számomra nehéz módon fejezi ki azokat?
Hogyan tudjuk spirituális tanításainkat a hétköznapokban aprópénzre váltani, a mindennapi élethelyzetekben megélni? Mit igényel ez tőlünk, milyen szemléletet, milyen megközelítésmódot – milyen készségeket, gyakorlatokat és technikákat?
Ezekre fogunk ránézni, és megismerkedni azzal, mit kínál erre a Marshall Rosenberg által kidolgozott erőszakmentes kommunikáció módszertana és gyakorlata, és összekötni ezeket vallási tradícióink elemeivel Varga Gyöngyi evangélikus lelkész és Radvánszki Péter rabbi közreműködésével.
A workshop interaktív, gyakorlati és sajátélmény-centrikus. Megismerjük az erőszakmentes kommunikáció alapjait, és a mindennapi élet leggyakoribb helyzeteire alkalmazva próbáljuk ki módszereit gyakorlatokon keresztül:
- A kritika helyett: Hogyan mondjam el, ha valami bánt?
- A bocsánatkérés csapdája: Mire van szüksége valójában, ha megbántottam?
- Önvád és önkritika: Belső erőszak – a legnagyobb kártevő
- A nemet mondás művészete és a nem fogadása
- A köszönöm mögé menni: Az elismerés és hála kifejezése – az emberiség nem használt csodafegyvere
Megismerjük és gyakoroljuk
- a közeledést teremtő és az eltávolító kommunikáció megkülönböztetését,
- az odafigyelést és a másik meghallását,
- őszinteséget kritika és vádaskodás nélkül,
- az önvád és az önkritika átalakítását,
- érzéseid és szükségleteid beazonosítását és kifejezését, valamint a másik érzéseihez és szükségleteihez való kapcsolódást,
- nyitottan és együttműködően kifejezni azt, amit szeretnél, a támadás helyett,
- a kritika fogadását és párbeszéd indítását a védekezés helyett,
- szabadon hagyó kérések kifejezését a mindkettőtöket beszorító elvárások helyett.
Párokat, családtagokat, barátokat együtt is szeretettel látunk, akik szívesen néznek rá a kommunikációjukra és tanulnak közösen valami újat.
Célunk, hogy egy délutánt együtt töltve közösségi élményben is részesüljünk, lelki-szellemi felfrissülést is nyerjünk – emberként, személyként, társadalmi szerepektől és elvárásoktól mentesen.
„Ha én nem állok ki magamért, akkor ki áll ki értem?
Ha csak magamért fáradozom és állok ki, akkor mit érek én?
És ha nem most teszem, akkor mikor?”
Rabbi Hillél
És mindezt hogyan tegyem?
Erre keressük a választ, közösen.
“Az erőszakmentes kommunikáció legnagyobb hozadéka számomra azt hiszem az volt, hogy nem kell megváltoznia se neki, se nekem ahhoz, hogy közelebb tudjak kerülni azokhoz, akiket szeretek.”
A Kálvin téren található Reformáció 500 kövek egyike.